Doprava po Krétě

Kréta nabízí hned několik možností jak se přepravovat z jedné destinace do druhé. Asi nejideálnější alternativou pro cestování po tomto ostrově je využití auta. Právě díky automobilu mohou turisté zastavit prakticky kdekoli a prohlédnout si podrobně celý ostrov.

Půjčit si automobil není složité

Automobil si lze půjčit hned v několika půjčovnách. Ty nabízejí jak vozy staršího data výroby, tak i vozy novější a logicky také luxusnější. K tomu, abyste projeli ostrov a podívali se na ta nejúchvatnější místa, vám bohatě postačí obyčejný vůz, jelikož sinice na Krétě jsou většinou asfaltové a nevyžadují žádné speciální auto.

Ceny za propůjčení vozu nejsou nikterak astronomické, nicméně v období sezony se vyšplhají mnohem výše, než je tomu obvykle. Nízké ceny za půjčení jednotlivých automobilů jsou také do značné míry dány tím, že tato auta nejsou nijak pojištěna. Provozovatelé půjčoven si mohou být prakticky jisti tím, že vozy nikdo z ostrova neodveze.

K tomu, aby si turista mohl půjčit vůz, musí mít u sebe platný řidičský průkaz. Některé z půjčoven taktéž vyžadují minimální věk 21 let a roční zkušenosti s řízením automobilů. Auto je třeba vrátit s takovým množstvím benzínu, které mělo v nádrži při jeho zapůjčení. Ideální je dotankovat plnou nádrž. Mnozí návštěvníci řeší vrácení automobilu tak, že jej nechají stát před hotelem a klíče dají na recepci. Majitelé půjčoven anebo jejich zaměstnanci si pak vozy vyzvednou.

Parkovací místo na Krétě hledat dlouho nebudete

Velkou výhodou Kréty je jistě dostatek parkovacích míst. Není mnohdy problém zaparkovat i v rušném dni v centru některého z měst. Pokud máte raději jízdu na motocyklu, tak není problém si zapůjčit třeba nějaký menší druh skútru. Pozor je nutné si dát zejména na místní řidiče, kteří neřeší žádná pravidla silničního provozu. Co se týká maximálních povolených rychlostí, tak ty jsou na tom podobně jako v České republice. V obci se jezdí maximálně 50 kilometrů za hodinu, mimo obec 80 a na dálnicích 100 kilometrů v hodině.

Autobusová doprava vás vyjde levněji

Jestliže se budete chtít přepravovat ekonomičtěji, tak určitě využijte autobusovou dopravu, která je nepoměrně levnější. Na autobusy musíte mávat. Pokud tak neučiníte, tak vám jednoduše nezastaví. Centrální jízdní řády prakticky neexistují, je tedy třeba si přečíst odjezdy autobusů na jednotlivých zastávkách a opsat si je anebo je vyfotografovat. Přepravovat se dá také pomocí taxíků, nicméně jejich služby jsou nejdražší. Zajímavou možnost jízdy skýtají výletní lodě, jež berou turisty na výlety kolem pobřeží. Jinak se dá cestovat v některých letoviscích také pomocí turistického vláčku.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist